Złączki doczołowe

System kształtek do zgrzewania doczołowego oferowanych przez naszą firmę produkowany jest metodą wtryskową z PE100. Nasz asortyment to kompletne rozwiązanie do budowy sieci gazowych, wodociągowych oraz kanalizacji ciśnieniowych o instalacji przemysłowych.

Bogaty asortyment kształtek doczołowych służących do łączenia rurociągów polietylenowych, zarówno w SDR17 jak i SDR11 w średnicach od 20 do 400mm umożliwia użytkownikowi optymalny wybór rozwiązania i pomaga w projektowaniu sieci.

Zgrzewanie rur i kształtek PE metodą doczołową polega na odpowiednim nagrzaniu i uplastycznieniu końców łączonych elementów w styku z płytą grzewczą a po jej odsunięciu dociśnięcia ich do siebie i naturalnym schłodzeniu połączenia. Końce zgrzewanych elementów nie mogą być zanieczyszczone i uszkodzone mechanicznie. Przygotowanie łączonych elementów polega na wyrównaniu ich powierzchni czołowych tak, żeby powierzchnie te był wzajemnie równoległe, równe w całym przekroju i pozbawione warstwy utlenionego materiału. Łączone elementy powinny być ustawione w zgrzewarce współosiowo. Po wstawieniu z płyty grzewczej i uplastycznieniu końców elementów są odsuwane od niej, a ta jest usuwana, a następnie elementy są do siebie dociskane ich powierzchnią stygną. Podczas dociskania do siebie łączonych elementów, uplastyczniony materiał jest wyciskany na zewnątrz i do wewnątrz formując wałeczki wypływki. Ten etap procesu zgrzewania powinien być wykonywany w taki sposób, aby jak największa część zdegradowanego materiału usunięta została na zewnątrz. Zgrzewanie doczołowe nie powinno być wykonywane podczas złych warunków atmosferycznych, w temperaturze otoczenia poniżej 0°C, jak również w czasie mgły – niezależnie od temperatury. W takich przypadkach sugeruje się zastosowanie namiotu ochraniającego miejsce zgrzewania.