Taśmy i linie kroplujące
Linia kroplująca i jej zastosowanie
Systemy automatycznego nawadniania zaczynają być coraz powszechniejsze nie tylko wśród prywatnych posiadaczy ogrodów, ale także wśród rolników i sadowników. Dzieje się tak głównie dlatego, że zmieniające warunki atmosferyczne, brak obfitych opadów wpływają na mniejsze zbiory warzyw i owoców. Nowocześni i świadomi tych zagrożeń rolnicy decydują się więc na inwestycję polegającą na instalacji systemów nawodnień w swych ogrodach, sadach czy polach, choć łączy się ona z niemałymi kosztami.
Czym jest linia kroplująca?
Linie kroplujące, to najprościej mówiąc systemy rur przez które woda dochodzi do korzeni roślin. Zaletą linii kroplującej jest przede wszystkim niespieszne podlewanie najbardziej strategicznych miejsc roślin, jakimi są korzenie. Przy montażu linii kroplujących konieczne jest zainstalowanie dodatkowych elementów, które umożliwiają jej działanie. Co ważne, wodę dochodzącą do roślin za pomocą linii kroplującej należy także filtrować, ograniczając możliwość zanieczyszczenia. Dodatkowo, im wyższa generacja linii kroplującej , tym większy komfort użytkowania konkretnego systemu nawadniania. Wiele linii kroplujących wysokiej jakości wykonana jest z materiału, który będzie odporny na zakwaszanie płynące z gleby oraz wszelkie inne czynniki chemiczne, jakie mogą pochodzić choćby z nawozów. Linie kroplujące są coraz częściej stosowane nie tylko przy uprawach ale i przy domowych ogrodach. Najczęściej amatorzy przydomowych ogrodów kładą linie kroplujące by nawodnić żywopłoty.
Taśmy kroplujące idealne do nawadniania warzyw
Dobrym rozwiązaniem będzie także zainstalowanie na terenach uprawowych taśm kroplujących, przez które woda dostaje się bezpośrednio do korzeni roślin, a nie dociera do nich z góry. To bardzo częsta inwestycja plantatorów najróżniejszych gatunków roślin, gdyż inwestycja ta szybko się zwraca i przynosi uprawom duże korzyści. Dzięki temu rozwiązaniu nie tylko woda, ale także substancje odżywcze, jak nawozy trafiają do roślin krótszą drogą wpływając na ich wzrost. Nawadnianie kropelkowe w przypadku pól i dużych obszarów odbywa się za pośrednictwem linii kroplujących, dlatego konieczne jest zabezpieczenie się we wszelkie akcesoria do ich instalacji. Oferuje się więc specjalne zawory do taśm i linii kroplujących, złączki, trójniki, kolanka i wpinki, a także wysokiej jakości filtry chroniące instalację przez zanieczyszczeniem.
Systemy nawadniania są doskonałą inwestycją, a być może nawet koniecznością w obecnym klimacie i braku dostatecznych opadów naturalnych. Taśmy kroplujące i linie kroplujące to zatem to przyszłość rolnictwa. Taśmy kroplujące wystąpują z różnym roztsawem emiterów jak i przepływem wody na godzinę. Pod popularne tyje najczęściej wybiera się linię kroplującą z rostawem 33 cm, natomiast pod uprawy dobiera się linie pod konkretne sadzonki. Linie kroplujące występują z rostawem od 10cm do 50 cm.
Do głównych zalet taśm i linii kroplujących należy:
- Bardziej obfite i zdrowsze plony,
- Mniejsze zużycie wody
- Miarowe i stabilne dostarczanie wody, nawozów i środków chemicznych
Taśmy i linie kroplujące
Systemy nawadniające są projektowane i wykonywane w oparciu o linie lub taśmy kroplujące. To dzięki nim możliwe jest równomierne dostarczenie wody do każdej rośliny. Linie kroplujące oraz taśmy prowadzone są naziemnie.
TAŚMA CZY LINIA ? CO WYBRAĆ ?
Taśmę kroplującą używa się zazwyczaj do upraw : ogórków, pomidorów, papryki, ziemniaków, szparagów oraz innych warzyw, a także truskawek i owoców jagodowych. Taśma kroplująca jest mniej wytrzymała na różne czynniki zewnętrzne ( np. gryzonie, czynniki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne) jej żywotność to ok. 2-3 lata. Linia jest bardziej trwała dzięki grubszym ściankom. Natomiast dużą zaletą taśm jest ich elastyczność co pozwala na precyzyjne ułożenie jak i zwinięcie jej po sezonie.
Linie zwłaszcza te z kompensacją pozwalają na ułożenie dłuższych odcinków
Taśmy jak i linie kroplujące dostarczają wodę i nawozy bezpośrednio do korzeni co umożliwi do wzrost i wyższą jakość plonu.
Głównym czynnikiem przy wyborze taśma czy linia jest cena. Taśmy są zdecydowanie tańsze od linii.
Linia kroplująca – wybór i montaż
Nawadnianie ogrodu to rzecz bardzo istotna, jeśli chcemy być dumnymi posiadaczami przydomowej działki. Nie ma żadnych wątpliwości, że regularne i odpowiednie podlewanie roślin jest dla nich swoistym „być albo nie być”. Linia kroplekowa może to nam bardzo ułatwić.
Zastosowanie linii kroplującej
Linie kroplujące od pewnego czasu zaczęły być powszechnie stosowane, głównie pod wszelkiego rodzaju uprawy. Najczęściej sprawdzają się przy nasadzeniach ziemniaków, ogórków, pomidorów czy także owoców, jak truskawki, borówki lub jagody. Takie rozwiązanie daje możliwość całkowitego nawodnienia roślin, które potrzebują wody wprost do swego systemu korzeniowego. Dodatkowo oczywiście dostarcza się im również nawozy, które dzięki temu dochodzą tam szybciej oraz efektywniej. Często wykorzystuje się także linie kropelkowe do nawadniania skalniaków czy iglaków lub krzewów.
Jakie linie kroplujące wybrać?
Generalnie na rynku dostępne są dwa rodzaje linii kroplujących:
1) Linie bez kompensacji ciśnienia – stosuje się na odcinku do 100 metrów. Zwykle stosuje się je na działkach o płaskiej powierzchni bez żadnych pochyleń czy wzgórków. Trzeba wziąć pod uwagę, że bez kompensacji ciśnienia, każdy kolejny emiter będzie wytrącał mniejszą ilość kropli, czyli na końcowym odcinku przepływ wody będzie najmniejszy. Tracą na tym uprawy, które są tam posadzone, a te usytuowane na początku mają wystarczającą obfitość wody.
2) Linie kroplujące z kompensacją ciśnienia – gwarantują odpowiedni i równomierny przypływ wody na każdym odcinku linii. Wszystko za sprawą ich wyjątkowej budowy. Emitery posiadają silikonowe gumki, będące swoistymi blokerami wody. Działa to w ten sposób, że woda wypełnia całą rurę, a następnie uwalniania jest do jej emiterów. Decydując się więc na konkretną długość linii kroplującej, konieczne jest także prawidłowe dobranie źródła zasilania. Stosowanie linii kroplujących z kompensacją ciśnienia będzie więc bardzo pożądane, kiedy uprawiamy poszczególne rośliny rzędowo, aby wszystkie były dostatecznie podlane. Jest to także dobre rozwiązanie w przypadku terenów o zróżnicowanej rzeźbie, jak np. pagórki, obszar górzysty czy skarpy.
Inwestycja i oszczędność w jednym
Bez wątpienia linie kroplujące zapewniają dużą oszczędność wody względem zraszaczy. Podlewanie odbywa się w sposób kropelkowy, a więc równomierny w ciągu całej dobry, jednak nie tak obfity. Ponadto jest celowane dokładnie do systemu korzeniowego, a to sprawia, że woda nie rozprzestrzenia się nigdzie wokół, nie spada na plony i nie pali liści podczas dużego słońca, a rośliny rosą z zapewnieniem nieustanej wilgotności. Dodatkowo, poza wodą, można dostarczać im jeszcze nawozy za pomocą linii kroplujących.
Montaż linii kroplujących w ogrodach
Przy montażu pamiętajmy, aby linie kroplujące znajdowały się na powierzchni gruntu, nie wolno ich zakopywać. Jeśli mają być niewidoczne, to należy przykryć je warstwą kory lub żwiru, ewentualnie specjalną agro-tkaniną. Linie na rabatach muszą być układane w sposób równoległy do siebie. Posłużą do tego wszelkie dostępne dodatkowe elementy, jak trójniki, kolanka, dwuzłącza itp.
Dlaczego warto zainwestować w linie kroplujące?
Linie kroplujące gwarantują wysoką jakość upraw. Nierzadko stanowią jedyną możliwość osiągnięcia oczekiwanych plonów, ponieważ dzisiejsze warunki klimatyczne są raczej niesprzyjające, ze względu na niewielką ilość opadów. Inwestycja ta zwróci się przez lata, ponieważ znacznie ogranicza ryzyko związane z niewystarczającym nawodnieniem owoców lub warzyw.
Akcesoria, montaż i zastosowanie systemów nawadniania
Pięknie prezentujący się ogród to duże poświęcenie i niemała ilość pracy ze strony jego właścicieli. Trudno osiągnąć oczekiwane efekty pozostawiając roślinność samą sobie, a nade wszystko licząc na deszcz. Ostatnimi czasy opady nie są tak obfite, jak niegdyś, dlatego warto rozważyć zainstalowanie systemu nawadniania ogrodów, jeśli pragniemy cieszyć się wyjątkową estetyką przestrzeni wokół domu. Istnieje jedno, bardzo skuteczne rozwiązanie, jakie dobrze jest wdrożyć, czyli montaż instalacji nawadniającej, która zagwarantuje nam odpowiednią ilość wody odżywiającej nasze rośliny.
Wskazówki dotyczące planowania systemu nawadniania
1) Projektowanie
W pierwszej kolejności należy zaprojektować ogród lub, wraz z rozmieszeniem konkretnych gatunków roślin, warzyw lub owoców a następnie system nawadniania. Na etapie projektu, najistotniejsze jest uwzględnienie wszystkich potrzeb roślin, jakie będą się znajdować w naszym ogrodzie. Konieczna jest tu więc współpraca z architektem krajobrazu czy profesjonalnymi ogrodnikami, znającymi wymagania poszczególnych roślin. Nie każda będzie potrzebowała tyle samo wilgoci. Uwzględnia się przy tym także położenie roślin zielonych względem słońca. Nie jest tajemnicą, że rośliny posadzone w północnym obszarze, gdzie będzie docierać najmniejsza ilość promieni słonecznych, będą potrzebować nieco mniej wody. W najbardziej nasłonecznionych miejscach rośliny ulegną szybszemu wysuszeniu, a to oznacza, że koniecznie trzeba je nawadniać uwzględniając również pory dnia ich zraszania. Jeśli podlewanie będzie się bowiem odbywać w trakcie największego nasłonecznienia, czyli w południe, wówczas liście czy kwiaty szybko ulegną spaleniu i zasuszeniu.
2) Podział ogrodu na sekcje
Zwykle opracowuje się teren zraszania względem zraszaczy wynurzalnych po okręgu, zgodnie z promieniem nawodnienia, jaki może wynosić 5 metrów (zraszacze statyczne) i 10 metrów (zraszacze rotacyjne). Nie ma przy tym potrzeby martwić się o ewentualne puste pola, ponieważ gleba ma skłonność do migrowania, jeśli jest nasączona wodą, więc pozwoli to na dostarczenie kropelek wody wszędzie tam, gdzie rośliny będą ich potrzebować. Większe ogrody dzieli się zwykle na sekcje, które projektowane są zgodnie z określonymi potrzebami roślin. Uwzględnia się przy tym ich poziom nasłonecznienia, wodę, jaką potrzebują, a także wszelkie inne czynniki, np. glebowe. Dzięki sekcyjnemu projektowaniu systemu nawodnienia ogrodu możliwe jest sterowanie poszczególnymi obszarami i w razie potrzeby włączanie ich bądź wyłączanie. Takie rozwiązanie gwarantuje także oszczędność wody i nie marnuje jej tam, gdzie jest to akurat zbędne.
Kolejnym krokiem będzie też podłączenie zraszaczy wynurzalnych oraz liniowych. Na końcu zabieramy się zaś za podłączenie sterownika. Można w tym przypadku posłużyć się sterownikami manualnymi, które będą uruchamiane zgodnie z nasza wolą, ale warto rozważyć również system automatycznego załączania się zraszaczy, który może być sterowany za pomocą czujników wilgoci.
Zastosowanie systemów nawadniania w rolnictwie
Przyszłością rolnictwa będą z pewnością systemy nawadniania. Z roku na rok coraz trudniej o obfite deszcze. Obecnie rzadkie opady nie pomagają branży rolniczej, a przede wszystkim uprawom i sadownictwu. Automatyczne nawadnianie pól oraz sadów powoli staje się więc koniecznością. Rolnikom oraz sadownikom poleca się przede wszystkim nawadnianie kropelkowe. W przypadku projektowania systemów nawodnieniowych w rolnictwie, sadownictwie oraz ogrodnictwie, usytuowanych na dużych obszarach, konieczne jest profesjonalne wykonanie układu. Fachowcy opracowują system sterowania, system pompowy, a także wszelkie sposoby kontrolowania tej pracy. Musi być wydajny i ekonomicznie uzasadniony, ponieważ liczy się tu maksymalne ograniczenie kosztów uprawy. Całe pole upraw lub sadu zawsze dzieli się na sektory w celu wspomnianej optymalizacji kosztów, a także wydajności. Dzięki nowoczesnym i doskonale opracowanym systemom nawadniania, możliwe jest sadzenie najróżniejszych gatunków upraw bez względu na zaistniałe warunki atmosferyczne, co sprawia, że rolnictwo przestaje być tak ryzykownym przedsięwzięciem jak niegdyś.
Jakie są poszczególne elementy systemu?
Skrupulatny i sprawdzony system nawodnień to taki, który odpowiada wszystkim oczekiwaniom ich właścicieli. Ci zwykle decydują się na zatrudnienie specjalistów, jakim zechcą zlecić to zadanie, ponieważ tylko wtedy można liczyć na pozytywne rezultaty ciesząc się wyjątkowo bujnym ogrodem. Do najbardziej istotnych elementów systemu należą:
a) Sterownik, czyli programator– odpowiedzialny jest za włączanie i wyłączanie zraszaczy. Można go dowolnie ustawiać, aby załączał system w najbardziej odpowiednim momencie.. Nadaje się do montażu w piwnicy lub bezpośrednio na zaworze usytuowanym w ogrodzie. Pozwala odczuć prawdziwy komfort automatycznego nawadniania.
b) Linie kroplujące – będą to rury wykonane z polietylenu wyposażone w otwory, które doprowadzają płynącą w nich wodę do systemu korzeniowego roślin. Najczęściej znajdują zastosowanie w przypadku wąskich rabat ogrodowych czy uprawy warzyw lub owoców. Zakrywa się je warstwą kory, a w sąsiedztwie żywopłotów wcale nie potrzebują maskowania.
c) Zraszacze – niewielkie urządzenia, których zadaniem jest emitowanie strumienia wody. Wyróżnia się zraszacze statyczne oraz dynamiczne, a ich zastosowanie wiąże się z zapotrzebowaniem roślin w wodę. Zwykle zraszacze rotacyjne montuje się w przypadku chęci podlania obszaru na kształt koła, jaki znajduje się wokół nich. Wahadłowe zaś podlewają obszar w kształcie prostokąta lub kwadratu. Wyróżnia się także mikrozraszacze, które dostarczają wodę bezpośrednio do korzeni, omijając drażliwe na wodę liście roślin.
d) Pozostałe akcesoria – to elementy systemu nawadniającego, jak na przykład złączki zaciskowe, zawory, odgałęzienia, skrzynki zaworowe czy węże, które istotnie wpływają na jakość działania całego układu.
Zalety systemu nawadniania
Trudno jest wymienić wszystkie zalety układu, który zwalnia nas z odpowiedzialności samodzielnego wędrowania po ogrodzie z konewką. Istnieje cała masa korzyści, jakie wiążą się z jego instalacją, aczkolwiek musi to być układ głęboko przemyślany, zaplanowany i usystematyzowany, a nade wszystko zgodny z oczekiwaniami roślin i właścicieli posesji. Tylko wtedy okaże się być odpowiedni, a jego działanie będzie w pełni satysfakcjonujące.
Oto główne zalety systemu:
1) Komfort opieki nad ogrodem
W pierwszej kolejności należy wymienić jedną z najistotniejszych zalet systemów nawadniania, jaką jest na pewno duży komfort. Ten, kto samodzielnie borykał się z podlewaniem swoich roślin doskonale wie, jak to zadanie potrafi być męczące oraz angażujące dla właścicieli. System nawadniający myśli za nas, kiedy należy zasilić rośliny w wodę i załącza się automatycznie za pomocą sterownika, jaki można dowolnie zaprogramować w zależności od naszych potrzeb. Można także wyposażyć go w specjalne czujniki deszczu, które dodatkowo ułatwiają nam zadanie, a ponadto przyczyniają się do oszczędności wody pochodzącej na przykład z kanalizy. Czujniki informują główny komputer zbierając informacje z otoczenia, czy rośliny mają odpowiednią ilość wilgoci i czy będzie konieczne uruchomienie zraszaczy.
2) Odpowiednie i skrupulatne dbanie o roślinność
System nawadniania to też profesjonalna pielęgnacja roślin. Nie każda będzie przecież potrzebować wody, jaka dociera do niej z góry, a więc na liście, co pod wpływem słońca, może je jeszcze dodatkowo palić. Niektóre rośliny zadowolą się wyłącznie nawodnieniem dokorzeniowym, co można im zagwarantować poprzez rozplanowanie systemu nawadniania oraz wykorzystanie odpowiednich akcesoriów. Wszelkie filtry, odgałęzienia czy zawory muszą przy tym prezentować wysoką jakość wykonania, ponieważ w przeciwnym wypadku, podczas ewentualnych awarii, będzie należało przekopać działkę i dostać się do miejsca, które sygnalizuje problem. Takie działanie będzie na pewno bardzo niepożądane, stąd konieczne jest stosowanie dobrej klasy akcesoriów, wyłącznie u sprawdzonych producentów.
Warto na koniec podkreślić, że dobrze dobrany system nawadniania gwarantuje bezusterkowe jego działanie, pozwala zaoszczędzić czas oraz pieniądze.