Zraszacze i kroplowniki

Rodzaje zraszaczy ogrodowych

            Wielość zraszaczy dostępnych na rynku może przyprawić o zawrót głowy. Ich funkcjonalność jednak będzie przede wszystkim uzależniona od wielkości działki, potrzeb poszczególnych roślin oraz oczekiwań samego właściciela. Podczas zakupu zraszaczy bierze się pod uwagę głównie kilka czynników, jakie je selekcjonują.

Będą to:

–        powierzchnia zraszania,

–        zasięg wyrzutu,

–        sekcje nawadniania.

To właśnie od tego będzie zależeć, jakie zraszacze zakupimy. Trzeba też pamiętać, że nabywa się zraszacze z konkretnymi potrzebami roślin, ponieważ każdy gatunek ma znacząco inne wymagania i trzeba je zraszać w zupełnie odmienny sposób. Istnieje jeszcze jeden podział zraszaczy ogrodowych, zależny od ich praktycznego zastosowania oraz usytuowania.

Będą to:

– zraszacze wynurzalne, powierzchniowe,

– zraszacz wynurzalne wahadłowe.

Zraszanie z ich użyciem okaże się być komfortowe i kompletnie bezproblemowe, dlatego cieszą się coraz szerszym zastosowaniem.

 

Charakterystyka zraszaczy wynurzalnych

Ich mechanizm wskazuje już sama nazwa. W razie potrzeby takie zraszacze będą się wynurzać spod powierzchni, a w czasie spoczynku znajdują się dokładnie w prostej linii z gruntem.  Te zraszacze wynurzą się zaś w momencie, gdy w układzie nawadniającym, w jego rurach, pojawi się woda. Wówczas to zraszacze wynurzą się pod wpływem wyzwolonego ciśnienia i znaczną podlewać obszar w okręgu równym od 3 do 10 metrów. Innym rodzajem zraszaczy wynurzalnych są wynurzalne wahadłowe, które mogą się obracać wokół własnej osi i podlewać w ten sposób konkretny obszar znajdujący się w jego zasięgu. Ma on kształt prostokąta bądź kwadratu. Trzeba tu jeszcze podkreślić, że elementy wynurzalne tego zraszacza montowane są pod powierzchnią na stałe, więc nie można ich swobodnie przenosić z miejsca na miejsce. Jednym z plusów takich zraszaczy jest fakt iż w stanie spoczynku chowają się i nie przeszkadzają w takich czynnościach jak np. koszeniu trawy.

Co to są mikrozraszacze? Zastosowanie

            Mikrozraszacze to inna odmiana zraszaczy, które za pomocą rurek łączą się z linią nawadniającą.  Elementy składowe tego sraszacza to głowice rozpryskujące oraz szpilki, jakie wbijane są w ziemię. Zastosowanie takich zraszaczy  może być rożne, w zależności od potrzeb, jednak najczęściej są stosowane tam, gdzie konieczne jest podlanie skalniaków, wszelkich krzewów, które zostały zgrupowane w ozdobne sekcje i obszary. Często spotyka się je także w przypadku podlewania rabat. Mikrozraszacze nie są odpowiednim rozwiązaniem do podlewania trawników, a dzieje się tak z kilku przyczyn. Mianowice tego typu zraszacze swoim zasięgiem obejmują okrąg, który liczy sobie zaledwie od 1,5 do 4 metrów. Ponadto są to elementy wystające ponad powierzchnię gruntu. Oznacza to, że nie nadają się do instalacji w miejscach całkowicie odsłoniętych, na pustych przestrzeniach gruntu, ponieważ ograniczałoby to znacznie możliwości koszenia trawników. Co ważne, są to tak delikatne urządzenia, że łatwo jest je uszkodzić. Dlatego właśnie najczęściej znajdują się na uboczu, w zagajnikach, a więc miejscach trudno dostępnych. Dodatkowo nie gwarantują one możliwości obfitego podlewania roślin. Ich ulokowanie nie będzie od nich tego wymagać, ponieważ zwykle są to miejsca zacienione, trudno dostępne. Mikrozraszacze dbają więc o te lokalizacje w naszym ogrodzie, do których trudno jest dotrzeć nawet właścicielom wyposażonym w konewkę. Ich zainstalowanie odwdzięczy się zatem zadbanymi krzakami, rabatami czy zagajnikami pozornie dziko rosnących roślin. Warto wspomnieć o jeszcze jednej istotnej zalecie zraszaczy, a mianowicie możliwości swobodnego przenoszenia, ponieważ nie są one montowane w ziemi na stałe.

Mikrozraszacze są również stosowane w uprawach szklarniowych ponieważ można montować je na dwa sposoby: standardowo w pionie oraz podwiesić je w górze. Podwieszony sraszacz  stosuje się w przypadku gdy chcemy uzyskać mgiełkę która ma na celu nie podlewać, a schładzać rośliny.

 Zalety stosowania zraszaczy ogrodowych

            Już od wielu lat znane są zraszacze  proste, które montuje się na końcówce węży ogrodowych. Mogą przyjąć dwie formy, a więc dyszy oraz pistoletu. W obu przypadkach to od osoby obsługującej zraszacz będzie zależało w jaki sposób będziemy regulować strumień wypływającej wody. W każdej sytuacji jednak musimy to robić ręcznie. Wodna mgła, strumień rozproszony lub punktowy – to jedne z licznych możliwości, jakie oferuje zraszacz prosty, aczkolwiek wciąż jego obsługa musi być samodzielna. Zraszacze te montowane w systemie nawadniania będą wykonywać tę czynność za nas, a zatem w automatyczny sposób, co znacznie ułatwia prace pielęgnacyjne w ogrodzie. Główną zaletą takich zraszaczy jest możliwość ich automatycznego sterownia. Nie trzeba już samodzielnie podlewać roślin z użyciem zraszacza prostego. Dobrze mieć też na uwadze, że to od wysokiej jakości zraszacza zależy czy trawnik będzie podlewany równomiernie. Ekonomiczny charakter systemów nawadniania gwarantuje przede wszystkim znaczną oszczędność wody, ponieważ za pomocą czujników sterowniki decydują jak obwite ma być podlewanie, co będzie zależeć choćby od poziomu opadów. Trudno samodzielnie ocenić czy wilgotność naszego ogrodu jest aby na pewno odpowiednia. Czujniki układu nawadniania raczej poczynią to lepiej.

Montaż zraszaczy

            Zamontowanie konkretnych zraszaczy ogrodowych należy dobrze przeanalizować. Zraszacze wynurzalne zaś są nierzadko podatne na liczne uszkodzenia mechaniczne, a ich koszt nie jest mały. Jeśli nasz ogród jest żywy, stanowi enklawę spokoju dla licznych odwiedzających, to warto ich uprzedzić o obecności zraszaczy, a przypadku zraszaczy wynurzalnych, dobrze jest tak ustawić system sterowania, aby nie wynurzyły się one w najmniej odpowiednim momencie. Wszystko rozbija się więc o dobre rozplanowanie systemu nawadniającego, który chcemy zainstalować na posesji. Najlepiej więc poprosić o pomoc sprawdzonych firm, które zajmują się ich montażem profesjonalnie. Nie tylko doradzą bowiem w kwestii dobrania odpowiedniej instalacji dla roślin, jakie znajdują się w ogrodzie, ale na pewno zamontują wszystkie elementy w sposób bezusterkowy i niezagrażający dzieciom lub zwierzętom. Także podstawowa dbałość o instalacje nawadniającą, jej konserwację, pozwoli cieszyć się komfortowym podlewaniem bez naszego osobistego udziału przez długie lata. Jeśli zależy nam na pięknym, imponująco zielonym i bujnym ogrodzie, to warto zainwestować w system nawadniający, który dodatkowo pozwoli poczynić znaczne oszczędności wody oraz odciąży właścicieli od koniecznego borykania się z mozolnym podlewaniem posesji na własną rękę.