Nasza strona wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników i zbierania danych statystycznych oraz marketingowych. W każdej chwili mogą Państwo zmienić ustawienia i zasady przechowywania plików cookies w swojej przeglądarce.
Wersje językowe:

Header

Montaż kształtek elektrooporowych

Kontakt

MPJ SP. Z O. O.  SP. K

ul. Jana Kasprowicza 15
20-232 Lublin, Polska

tel. +48 81 472 22 22

info@mpj.pl

gadu-gadu: 2093980 2093980

skype:

Zeskanuj kontakt komórką !

code mpj

Przejdz do ---> Oferta kształtek elektrooporowych

Instrukcja montażu kształtek elektrooporowych:

 

  

 

W celu zagwarantowania odpowiedniej jakości połączenia, montaż złączek należy przeprowadzić w następujący sposób:

Kształtki elektrooporowe - zasady montażu 
1. Przeciąć rurę pod kątem prostym do osi rury przy użyciu piły do tworzyw sztucznych z przyrządem utrzymującym kierunek prostopadły, lub z zastosowaniem obcinarki do rur PE. Nieprawidłowe przecięcie rury może doprowadzić do odsłonięcia części grzejnika, co spowoduje przegrzanie w czasie zgrzewania i płynięcie materiału.
kształtka elektrooporowa
2. Odmierzyć strefę zgrzewu dla muf, trójników, redukcji, głębokość wsuwu rur, dla odgałęzień powierzchnie przykrycia rury przez odgałęźnik.
Usunąć z rur na oznaczonej do zgrzewania strefie warstwę utlenionego polietylenu za pomocą cykliny (nie wolno używać papieru ściernego). Pozostawienie nie oczyszczonej powierzchni lub niedokładne usunięcie warstwy utlenionej może być przyczyną nieszczelności zgrzewu.

oczyszczenie rury
3. Sprawdzić wymiar (szczególnie zewnętrzny) i owalność rury zgodność z wymaganiami PN-EN12201 i PN-EN1555 w przypadkach jeżeli owalność jest większa niż 1,5% d lub ≥ 1,5 mm należy założyć obejmy wyokrąglające. Jeżeli natomiast wymiar jest niezgodny z wymaganiami nie wolno rozpocząć zgrzewu!
oczyszczenie rury
4. Powierzchnię rur i wewnętrzną powierzchnię kształtek bezpośrednio przed montażem należy odtłuścić przy pomocy jednorazowych chusteczek nasączonych specjalnym środkiem do czyszczenia PE. oczyszczenie rury

 

5. Po oczyszczeniu i odtłuszczeniu końcówki rur wsunąć do złączki (do wewnętrznych ograniczeń) równocześnie kontrolując głębokość wsuwu z wcześniej oznaczonymi na końcach rury znakami. Przygotowane do zgrzewania połączenia muszą być ułożone w sposób wolny od naprężeń. Tak przygotowane połączenia zalecasię usztywnić przyrządem zapobiegającym przemieszczaniu się w czasie procesu zgrzewania i stygnięcia. Przesunięcia lub naprężenia miejsc zgrzewania może doprowadzić do niedopuszczalnego wypływu materiału i wadliwego połączenia.

 

kształtka elektrooporowa

 

6. Przeprowadzenie zgrzewania. Zgrzewanie należy wykonać zgodnie z instrukcją obsługi zgrzewarki wprowadzając parametry zgrzewania w sposób manualny lub z użyciem kodu paskowego. Kształtki wyposażone są w wypływkę kontrolną, dającą możliwość kontroli przebiegu procesu zgrzewania. Wypływka ta jednak nie jest jednoznacznym dowodem jakości zgrzewania, zależnie od szczeliny między rurą a kształtką jej wskazanie może się zmieniać. W czasie prac montażowych i zgrzewania należy przestrzegać ogólnych zasad BHP.

 

montaz ksztaltki elektrooporowej
7. Zgrzewanie odgałęźników : należy wykonać punkt 2 i 4, następnie zmontować odgałęźnik z obejmą na rurze. Potem wykonać zgrzewanie zgodnie z punktem 6 i dopiero po zgrzaniu i wystygnięciu można wywiercić otwór w rurze przez odejście odgałęźnika. Aby nie uszkodzić odgałęźnika najlepiej wiercić otwór wkładając do niego rurę cienkościenną a dopiero potem wiertło. montaz ksztaltki elektrooporowej
8. Zgrzewanie trójników siodłowych z frezem do nawiercania. Przygotuj rurę w sposób opisany w punkcie 2 i 4, następnie zamontuj trójnik na rurze przy pomocy obejmy mocującej.
Przeprowadź zgrzewanie.
Po wystygnięciu odkręć nakrętkę trójnika i wykonaj odwiert przy pomocy frezu znajdującego się w trójniku. Frez należy wkręcać do oporu, po czym należy go wycofać do jego zrównania z górną powierzchnią komina trójnika siodłowego.
Dokręć nakrętkę trójnika do oporu.
montaz ksztaltki elektrooporowej

Uwaga! Podczas procesu montażu rurę i złączkę należy utrzymać w czystości.

Kształtki elektrooporowe zasady montażu.

Certyfikaty:

certyfikaty