Nasza strona wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników i zbierania danych statystycznych oraz marketingowych. W każdej chwili mogą Państwo zmienić ustawienia i zasady przechowywania plików cookies w swojej przeglądarce.
Wersje językowe:
Header

Nawodnienia - nawadnianie

nawodnienia

zawory złączki gwintowane pe  złączki wciskane złączki wciskane z pierścieniem złaczki zaciskowe
Taśmy i linie kroplujące Zawory do taśm i linii kroplujących Złączki gwintowane PE Złączki wciskane do linii kroplujących Złączki wciskane z pierścieniem do linii kroplujących Złączki zaciskowe do linii kroplujących

złaczki zaciskowe do taśm

filtry i akcesoria ksztaltki zaciskowe Opaski siodlowe akcesoria   zawory bvc bv
Złączki zaciskowe do taśm kroplujących Filtry i akcesoria do systemów nawadniających Złączki skręcane Odgałęzienia siodłowe Akcesoria Zawory PVC BV
zawory bvc sv zawór kulowy PE PE zawory pvc pcw pcv skrecane skrzynka zaworowa zraszacze layflat
Zawory PVC SV Zawory PE PE Zawór kulowy PVC GW/GW Skrzynki zaworowe Zraszacze Węże i złączki Layflat

 

Akcesoria, montaż i zastosowanie systemów nawadniania

            Pięknie prezentujący się ogród to duże poświęcenie i niemała ilość pracy ze strony jego właścicieli. Trudno osiągnąć oczekiwane efekty pozostawiając roślinność samą sobie, a nade wszystko licząc na deszcz. Ostatnimi czasy opady nie są tak obfite, jak niegdyś, dlatego warto rozważyć zainstalowanie systemu nawadniania ogrodów, jeśli pragniemy cieszyć się wyjątkową estetyką przestrzeni wokół domu. Istnieje jedno, bardzo skuteczne rozwiązanie, jakie dobrze jest wdrożyć, czyli montaż instalacji nawadniającej, która zagwarantuje nam odpowiednią ilość wody odżywiającej nasze rośliny.

Wskazówki dotyczące planowania systemu nawadniania

 1) Projektowanie

            W pierwszej kolejności należy zaprojektować ogród lub, wraz z rozmieszeniem konkretnych gatunków roślin, warzyw lub owoców a następnie system nawadniania. Na etapie projektu, najistotniejsze jest uwzględnienie wszystkich potrzeb roślin, jakie będą się znajdować w naszym ogrodzie. Konieczna jest tu więc współpraca z architektem krajobrazu czy profesjonalnymi ogrodnikami, znającymi wymagania poszczególnych roślin. Nie każda będzie potrzebowała tyle samo wilgoci. Uwzględnia się przy tym także położenie roślin zielonych względem słońca. Nie jest tajemnicą, że rośliny posadzone w północnym obszarze, gdzie będzie docierać najmniejsza ilość promieni słonecznych, będą potrzebować nieco mniej wody. W najbardziej nasłonecznionych miejscach rośliny ulegną szybszemu wysuszeniu, a to oznacza, że koniecznie trzeba je nawadniać uwzględniając również pory dnia ich zraszania. Jeśli podlewanie będzie się bowiem odbywać w trakcie największego nasłonecznienia, czyli w południe, wówczas liście czy kwiaty szybko ulegną spaleniu i zasuszeniu.

2) Podział ogrodu na sekcje

            Zwykle opracowuje się teren zraszania względem zraszaczy wynurzalnych po okręgu, zgodnie z promieniem nawodnienia, jaki może wynosić 5 metrów (zraszacze statyczne) i 10 metrów (zraszacze rotacyjne). Nie ma przy tym potrzeby martwić się o ewentualne puste pola, ponieważ gleba ma skłonność do migrowania, jeśli jest nasączona wodą, więc pozwoli to na dostarczenie kropelek wody wszędzie tam, gdzie rośliny będą ich potrzebować. Większe ogrody dzieli się zwykle na sekcje, które projektowane są zgodnie z określonymi potrzebami roślin. Uwzględnia się przy tym ich poziom nasłonecznienia, wodę, jaką potrzebują, a także wszelkie inne czynniki, np. glebowe. Dzięki sekcyjnemu projektowaniu systemu nawodnienia ogrodu możliwe jest sterowanie poszczególnymi obszarami i w razie potrzeby włączanie ich bądź wyłączanie. Takie rozwiązanie gwarantuje także oszczędność wody i nie marnuje jej tam, gdzie jest to akurat zbędne.

Kolejnym krokiem będzie też podłączenie zraszaczy wynurzalnych oraz liniowych. Na końcu zabieramy się zaś za podłączenie sterownika. Można w tym przypadku posłużyć się sterownikami manualnymi, które będą uruchamiane zgodnie z nasza wolą, ale warto rozważyć również system automatycznego załączania się zraszaczy, który może być sterowany za pomocą czujników wilgoci.

Zastosowanie systemów nawadniania w rolnictwie

            Przyszłością rolnictwa będą z pewnością systemy nawadniania. Z roku na rok coraz trudniej o obfite deszcze. Obecnie rzadkie opady nie pomagają branży rolniczej, a przede wszystkim uprawom  i sadownictwu. Automatyczne nawadnianie pól oraz sadów powoli staje się więc koniecznością. Rolnikom oraz sadownikom poleca się przede wszystkim nawadnianie kropelkowe. W przypadku projektowania systemów nawodnieniowych w rolnictwie, sadownictwie oraz ogrodnictwie, usytuowanych na dużych obszarach, konieczne jest profesjonalne wykonanie układu. Fachowcy opracowują system sterowania, system pompowy, a także wszelkie sposoby kontrolowania tej pracy. Musi być wydajny i ekonomicznie uzasadniony, ponieważ liczy się tu maksymalne ograniczenie kosztów uprawy. Całe pole upraw lub sadu zawsze dzieli się na sektory w celu wspomnianej optymalizacji kosztów, a także wydajności. Dzięki nowoczesnym i doskonale opracowanym systemom nawadniania, możliwe jest sadzenie najróżniejszych gatunków upraw bez względu na zaistniałe warunki atmosferyczne, co sprawia, że rolnictwo przestaje być tak ryzykownym przedsięwzięciem jak niegdyś.

 

Jakie są poszczególne elementy systemu?

            Skrupulatny i sprawdzony system nawodnień to taki, który odpowiada wszystkim oczekiwaniom ich właścicieli. Ci zwykle decydują się na zatrudnienie specjalistów, jakim zechcą zlecić to zadanie, ponieważ tylko wtedy można liczyć na pozytywne rezultaty ciesząc się wyjątkowo bujnym ogrodem. Do najbardziej istotnych elementów systemu należą:

            a) Sterownik, czyli programator – odpowiedzialny jest za włączanie i wyłączanie zraszaczy. Można go dowolnie ustawiać, aby załączał system w najbardziej odpowiednim momencie.. Nadaje się do montażu w piwnicy lub bezpośrednio na zaworze usytuowanym w ogrodzie. Pozwala odczuć prawdziwy komfort automatycznego nawadniania.

             b) Linie kroplujące – będą to rury wykonane z polietylenu wyposażone w otwory, które doprowadzają płynącą w nich wodę do systemu korzeniowego roślin. Najczęściej znajdują zastosowanie w przypadku wąskich rabat ogrodowych czy uprawy warzyw lub owoców. Zakrywa się je warstwą kory, a w sąsiedztwie żywopłotów wcale nie potrzebują maskowania.

            d) Zraszacze – niewielkie urządzenia, których zadaniem jest emitowanie strumienia wody. Wyróżnia się zraszacze statyczne oraz dynamiczne, a ich zastosowanie wiąże się z zapotrzebowaniem roślin w wodę. Zwykle zraszacze rotacyjne montuje się w przypadku chęci podlania obszaru na kształt koła, jaki znajduje się wokół nich. Wahadłowe zaś podlewają obszar w kształcie prostokąta lub kwadratu. Wyróżnia się także mikrozraszacze, które dostarczają wodę bezpośrednio do korzeni, omijając drażliwe na wodę liście roślin.

            e) Pozostałe akcesoria – to elementy systemu nawadniającego, jak na przykład złączki zaciskowe, zawory, odgałęzienia, skrzynki zaworowe czy węże,  które istotnie wpływają na jakość działania całego układu.

 Zalety systemu nawadniania

             Trudno jest wymienić wszystkie zalety układu, który zwalnia nas z odpowiedzialności samodzielnego wędrowania po ogrodzie z konewką. Istnieje cała masa korzyści, jakie wiążą się z jego instalacją, aczkolwiek musi to być układ głęboko przemyślany, zaplanowany i usystematyzowany, a nade wszystko zgodny z oczekiwaniami roślin i właścicieli posesji. Tylko wtedy okaże się być odpowiedni, a jego działanie będzie w pełni satysfakcjonujące.

Oto główne zalety systemu:

 1) Komfort opieki nad ogrodem

            W pierwszej kolejności należy wymienić jedną z najistotniejszych zalet systemów nawadniania, jaką jest na pewno duży komfort. Ten, kto samodzielnie borykał się z podlewaniem swoich roślin doskonale wie, jak to zadanie potrafi być męczące oraz angażujące dla właścicieli. System nawadniający myśli za nas, kiedy należy zasilić rośliny w wodę i załącza się automatycznie za pomocą sterownika, jaki można dowolnie zaprogramować w zależności od naszych potrzeb. Można także wyposażyć go w specjalne czujniki deszczu, które dodatkowo ułatwiają nam zadanie, a ponadto przyczyniają się do oszczędności wody pochodzącej na przykład z kanalizy. Czujniki informują główny komputer zbierając informacje z otoczenia, czy rośliny mają odpowiednią ilość wilgoci i czy będzie konieczne uruchomienie zraszaczy.

2) Odpowiednie i skrupulatne dbanie o roślinność

            System nawadniania to też profesjonalna pielęgnacja roślin. Nie każda będzie przecież potrzebować wody, jaka dociera do niej z góry, a więc na liście, co pod wpływem słońca, może je jeszcze dodatkowo palić. Niektóre rośliny zadowolą się wyłącznie nawodnieniem dokorzeniowym, co można im zagwarantować poprzez rozplanowanie systemu nawadniania oraz wykorzystanie odpowiednich akcesoriów. Wszelkie filtry, odgałęzienia czy zawory muszą przy tym prezentować wysoką jakość wykonania, ponieważ w przeciwnym wypadku, podczas ewentualnych awarii, będzie należało przekopać działkę i dostać się do miejsca, które sygnalizuje problem. Takie działanie będzie na pewno bardzo niepożądane, stąd konieczne jest stosowanie dobrej klasy akcesoriów, wyłącznie u sprawdzonych producentów.

            Warto na koniec podkreślić, że dobrze dobrany system nawadniania gwarantuje bezusterkowe jego działanie, pozwala zaoszczędzić czas oraz pieniądze.  

 

 

Certyfikaty:

certyfikaty